Canisterapia - Zmysel života n.o.


Prejdi na obsah

Hlavné menu:


Zmysel života 2011

Akcie a projekty n.o. > Akcie > 2011

Deň s názvom ZMYSEL ŽIVOTA


27.6.2011 sa v Žiline na Hlinkovom námestí konal deň ZMYSEL ŽIVOTA. Čím bol iný ako ostatné dni? Jeho hlavným cieľom bola kooperácia zdravých, handicapovaných ľudí a podpora opustených a týraných psíkov zo Žilinského útulku. Je pre mňa trošku ťažšie dať všetky pocity, ktoré stále prežívam na papier, pretože si nie som istá, či sa vôbec celá atmosféra tejto akcie dá takto zaznamenať. Kto bol s nami počas celého dňa vie o čom rozprávam, keď napíšem, že to sa musí jednoducho zažiť!

Množstvo súťaží, vystúpení, radosť zdravých detičiek aj handicapovaných ľudí, šikovnosť opustených a týraných psíkov, ktorí aj napriek svojmu osudu nezanevreli na ľudí...
To všetko sa prelínalo vo víre súťaží, vystúpení aj sprievodných akcií. Počasie nám taktiež prialo, naša ,,objednávka“ bez dažďa bola splnená a tak sme sa od rána mohli tešiť peknému dňu.


,,Je dôležité si uvedomiť, že síce nie sme všetci rovnakí, ale všetci sme si rovní. Naším prianím je, aby si dnes každý našiel aspoň kúsok svojho Zmyslu života“...Toto je časť príhovoru, ktorým sa otvorila celá akcia. Po ňom nasledovala ukážka tanca so psom v podaní malého divadla na pesničku ,,Teď královnou jsem já“ a celú akciu ešte otvorilo vystúpenie klientov Domova sociálnych služieb Synnómia zo Žiliny a tímu Zmysel života na pesničku ,,Pa a pi“, ktorej text je príznačný s cieľom akcie: ,,Hľadáme na Zemi hľadáme Vás, nech je nás priateľov pod slnkom viac...“


Od pódia sme sa všetci presunuli k ,,výstavnému kruhu“, kde začala výstava 12 psíkov, ktorý do kruhu nastupovali postupne podľa veku a pohlavia. Jedna sučka sa nám prišla ukázať z Martina, jedna z Liptovského Mikuláša a jedna dokonca až z východu. Ostatné súťažiace sučky aj psíkovia boli zo Žilinského útulku. Musím povedať, že všetci boli krásni a pani rozhodkyňa (Veronika Kučerková) im písala do posudkov samé kladné hodnotenia. Ani jeden z týchto psíkov sa nebál, k ľuďom sa naopak hrnuli jedna radosť a v kruhu sa správali akoby tam boli každý deň. Za svoju šikovnosť vyhrali všetci a z kruhu odchádzali s krásnymi cenami.

Po psíkoch sa v kruhu objavili naši handicapovaní kamaráti, ktorým som požičala svoje sučky a aj oni nám ukázali svoju šikovnosť, ako vedia so psíkmi narábať a ako im to spolu ide. Všetci mali vo svojich posudkoch napísanú krásnu spoluprácu a z kruhu odchádzali vysmiati a hrdí s cenami ako sa na víťazov patrí.

Fotky z akcie od Fotoateliéru FOTOfajn

Fotky z akcie od fotografky Alžbety Fľakovej

Po tejto dvojitej výstave sme sa opäť presunuli k pódiu, kde nám ukázali svoje vystúpenia detičky z Materskej školy Jarná ulica v Žiline, pani Anička – klientka z Domova sociálnych služieb a špecializovaných služieb zo Stránika nám zaspievala dve piesne, pri ktorých hrala aj na gitare a klienti z Domova sociálnych služieb Synnómia. Jurko a Danka nám krásne zarecitovali, Maťko s Martuškou nám ukázali tanečné vystúpenie a Tomáško nám zaspieval až dve pesničky.

Plný emócií po ich vystúpeniach sme sa presunuli k fontáne, ponad ktorú už boli natiahnuté laná a teraz nastal čas pre záchranárov z Trenčína – Rescue záchranný systém Trenčianske Teplice, ktorí urobili všetkým naozaj pestrý program. Najprv nám ukázali zlaňovanie svojho vlastného psieho záchranára a potom prišli na rad psíky z obecenstva, ktorých majitelia nabrali odvahu a pustili ich na lane ponad fontánu. Pán Marián Zvěřina z Rescue záchranného systému nám do mikrofónu porozprával o psích záchranároch a celkovo o činnostiach záchranárov. Myslím si, že nehovorím iba za seba, keď poviem, že práca týchto ľudí a ich psov je viac ako obdivuhodná a preto si aj na tejto akcii vyslúžila naozaj veľký potlesk.


No a keďže sme sa tam stretli ľudia, ktorí nelenili opäť sme sa stretli pri pódiu, na ktorom prebiehal príhovor Soničky Orčíkovej zo Žilinského útulku, popri ktorom nám o ňom povedala veľa zaujímavosti, predstavila nám psíkov, ktorí nám ukázali čo všetko dokážu. Aj napriek svojmu osudu boli veľmi šikovní a útulok si za svoju starostlivosť k nim zaslúžil aspoň medailu a tašku plnú praktických vecí, ktoré sa im v každodennom živote určite zídu.


Po ich ukážkach nám ukázala svoju šikovnosť a tanečné umenie sučka Cookie, ktorá so svojou majiteľkou Zuzkou Hlaváčovou prišla až východu, aby spoločne podporili svojou účasťou túto akciu.
Po Cookie patrilo pódium opäť záchranárom, ktorí učili deti ako viazať uzle. Slová jednej záchranárky zneli: ,,Ide im to veľmi dobre a rýchlo“, čim veľmi potešila deti, ktoré sa snažili a chceli sa to naučiť.


No a keďže už nastal čas na ďalšie vystúpenia, tak sme si všetci spoločne pozreli a zatancovali pod pódiom na tanečné vystúpenie mladých profesionálov z Lentiliek, ktorí sa nie nadarmo umiestňujú na popredných miestach aj na rôznych súťažiach. Po nich nasledovalo vystúpenie žiakov zo Základnej školy Gaštanová v Žiline, ktorí mali pre nás spevácke vystúpenie na písmenka z abecedy. Vďaka tomuto sme ich až do konca akcie prezývali naše písmenká. Martinko – taktiež žiak zo ZŠ Gaštanová nám zahral tri piesne na heligónke a jeho vystúpenie a šikovnosť uchvátili všetkých. Po ňom nám staršie dievčatá zo ZŠ Gaštanová ukázali country tance, pri ktorých rytme sme sa všetci vrteli pod pódiom.

Tieto krásne vystúpenia vystriedali ukážky agility, ktoré nám prišla až z Bratislavy ukázať Zuzka Mihálová, ktorá okrem svojej sučky Welsh teriéra doniesla aj agility dráhu. Jej 7-ročná Lara nám ukázala, že je v tomto športe naozaj profesionálka a následne po nej si zaskákať cez skočky, prebehnúť tunelom alebo cez slalom mohli vyskúšať aj ostatné psíky. Nezaváhala ani sučka z útulku, ktorej to išlo naozaj bravúrne a tunelom, v ktorom bola prvýkrát prebehla hneď bez problémov.

Po tomto krásnom spestrení nasledovali posledné tri vystúpenia. Opäť nám ukázali svoje tanečné umenie Lentilky, po ktorých nasledoval spev Zdenky z Domova sociálnych služieb Synnómia, ktorá spievala pesničku pre všetky maminky. Posledné vystúpenie sme spoločne odohrali na pieseň pána Maroša Banga – slepého speváka, ,ktorý je aj so svojou pani manželkou príkladom toho, že správne sa dá vidieť iba srdcom, to podstatné je očiam neviditeľné. Toto vystúpenie sme venovali im a všetkým dobrým ľuďom. V rámci neho sa rozdávali aj srdiečka obecenstvu a videla som, že nie každému to bolo ľahostajné a niektorí nezadržali ani slzy dojatia.


Po týchto všetkých súťažiach a vystúpeniach bol voľný program v podobe tanca na pódiu. Spoločne s klientmi z Domova sociálnych služieb Synnómia sme si zatancovali a zaspievali na pódiu aj pod ním. Všetci boli takí šťastní, že si sami od seba zobrali aj mikrofóny, do ktorých sa ozýval ich spokojný spev. Finálny tanec prebehol ako inak na pesničku ,,Jede jede mašinka“ a aj v sprievode psíkov sme si ho naozaj užili.


Počas celého dňa sme mali aj jednu výnimočnú atrakciu, ktorou bolo vozenie detičiek na vozíku, ktorý nám ťahal náš kamarát Landseer Hugo, ktorému s radosťou asistoval jeho majiteľ Ing. Július Rebeťák. Vozenie detičiek malo naozaj úspech a robilo radosť nielen im, ale aj Hugo si poriadne preskúšal svoje sily, no bral to ako správny Landseer s radosťou. Taktiež mohli celý deň ľudia kresliť na veľký plagát, ktorý sme si domov odnášali úplne zapísaný a zakreslený, detičky si mohli zaskákať na skákacom hrade, ktorý sme mali k dispozícii od Centra voľného času Žirafa a z čoho máme veľkú radosť – ľudia nám nechávali aj odkazy v knihe návštev, ktoré jasne svedčia o tom, že táto akcia by sa mala o rok zopakovať.


Celý deň mali ľudia možnosť sa občerstviť v našich stánkoch. Tí, ktorí nám pomáhali mali k dispozícii pizze a všetky detičky či ľudia mohli dostať chutnú čokoládu, kávu, cappucinno... Každý dostával aj lízatká, ktorých sme mali naozaj veľké množstvo. Nikto neodišiel naprázdno a každý dostal darček v podobe niektorého časopisu od našich zlatých sponzorov!

Po všetkých týchto súťažiach, vystúpeniach a zábave sme sa opäť, ako inak, zabávali v podobe tanca a spevu na piesne kapely Kortina, ktorá nám prišla zaspievať a potešiť všetkých svojimi podpismi a CD-čkami. Páni z Kortiny tam s nami boli celý deň, robili nám milú spoločnosť a obsluhovali techniku, ktorú nám bez problémov zapožičali.


Rozmýšľam ako zhrniem záver dnešného dňa. Možno ho zhrniem našim mottom, ktorým sa riadime: ,,Darovať úsmev a dostať ho tiež, darovať radosť a vidieť ju smieť. Darovať srdce a nechcieť ho späť, darovať lásku a násobiť ju hneď!“ alebo možno bude ešte lepšie Vás všetkých srdečne pozvať na ďalší ročník našej akcie, aby ste sami zažili v čom spočíva čaro ZMYSLU ŽIVOTA! Táto akcia bola venovaná všetkým tým, ktorí v živote nemajú také možnosti sa prezentovať ako zdraví ľudia, bola venovaná všetkým deťom aj dospelým ľuďom, ktorí majú pravé hodnoty a všetkým opusteným či týraným psíkom, ktorí hľadajú svoj nový a láskyplný domov.

Za celý náš tím Zmysel života ĎAKUJEM všetkým sponzorom a všetkým, ktorí nám na akcii pomáhali (Anke Michalkovej, Zuzke Grupáčovej, Tominovi Čontofalskému, Juldovi Rebeťákovi, Mirkovi Štalmachovi, Anke Metlickej, Milenke Lužinskej, Gabike Rebrovej, Kristínke Kyselovej, Alžbetke Fľakovej, Juldovi Špalekovi, pánovi kameramanovi Skopalovi) a prispeli tým k veľkej radosti všetkých zúčastnených a všetkým prajem, aby sa v živote nevzdávali, plnili si svoje sny, pomáhali tým, čo pomoc potrebujú a neotáčali sa druhým chrbtom. Veď nikdy nevieme čo sa prihodí v živote nám a určite sa všetci chceme cítiť v spoločnosti príjemne a užívať si život naplno – veď je taký krásny!

Kto z Vás tam nebol a chcel by sa aspoň na chvíľu vcítiť do atmosféry celej akcie, môže si pozrieť naše internetové albumy, v ktorých nájdete všetko zaznamenané rukami šikovných fotografov, ktorými sú: Ing. Tomáš Čontofalský, Anka Metlická či Miroslav Štalmach!
Bc. Martina Michalková
Chov. st. Zmysel života & Zmysel života, n. o.
Kontakt: 0904 817 987
Foto: Ing. Tomáš Čontofalský; FotoFAJN Žilina; Alžbeta Fľaková

www.zmyselzivota.sk

Fotky z akcie od fotografa Tomáša Čontofalského

Sponzori našej akcie

Mesto Žilina; Rescue záchranný systém Trenčianske Teplice; rivalldesign, rbr, Sloval Invest, Ross, Colspedia, Kooperativa a. s., K.A.N, Alfeus, Altom, Detský svet OC Mirage, Amazonka s. r. o.; Elmax Žilina, Doss, Pizzeria Carolina, Dermapoint, Borglass, Černá hora, Cafe+co, Kortinská tlačiareň, Kortina, Realstav JH s. r. o.; Soroptimist; Národný park Malá Fatra; Fotofajn; Hotel Bôrik – reštaurácia Športklub; Ing. Jozef Michalko; Zuzana Mihálová; p. Malovická; Erbos chovateľská potreby; CVČ Žirafa, Inštitút priemyselnej výroby; Žilinský denník; Punkerské mačky; Méďa Pusík; Nielen pes a mačka, Náš pes; Pes přítel člověka; Planéta zvierat; Zmysel života n. o.; chovateľská stanica Zmysel života.


Všetkým sponzorom vyslovujeme veľké ĎAKUJEME !


Hlavná stránka | Zmysel života - n.o. | Akcie a projekty n.o. | Zmysel tím | Canisterapia | Galéria | Spolupráca a sponzori | Média | Mapa stránky


Sub-menu:

Aktualizované


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu